Jitemci Gazeteciler, Mesut Yılmaz ile Abdullah Çatlı’nın Birlikte Olduğu Fotoğrafı Milletvekiline Satmış

Jitemci Gazeteciler, Mesut Yılmaz ile Abdullah Çatlı’nın Birlikte Olduğu Fotoğrafı Milletvekiline Satmış

Jitemci Gazeteciler; Ergenekon Soruşturması Kapsamında Hazırlanan İkinci İddianamede Jitemci Gazetecilerden Söz Ediliyor. Bu Gazetecilerin Mesut Yılmaz ile Abdullah Çatlı’nın Birlikte Olduğu Fotoğraf ve Akın Birdal Suikastının Azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay ile Mesut Yılmaz’ın Birlikte Çekilmiş Fotoğraflarını Milletvekillerine Sattıkları Anlatılıyor.  Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamede jitemci gazetecilerden söz ediliyor. Bu gazetecilerin Mesut Yılmaz ile Abdullah Çatlı‘nın birlikte olduğu fotoğraf ve Akın Birdal suikastının azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay ile Mesut Yılmaz’ın birlikte çekilmiş fotoğraflarını milletvekillerine sattıkları anlatılıyor.

“Jitemci ve Mitçi Gazeteciler (İstanbul: 14/06/00)” başlıklı 6 sayfadan oluşan doküman Veli Küçük ve Ümit Oğuztan’dan ele geçirilmiş. Dokümanın bazı bölümlerinde Amerika’da kaçak olarak bulunan ve CIA’nın danışman kadrosunda yer alan Mehmet Eymür’ün; ‘www.atin.org’ adlı sitesinde kara kalem ve çift meslekliler olarak tanımladığı MİT ve JİTEM elemanlarını kod adlarını vererek deşifre ettiği belirtiliyor. Jitemci gazetecilerin Mesut Yılmaz ile Abdullah Çatlı‘nın birlikte olduğu fotoğrafı DYP’li bir milletvekiline, Akın Birdal suikastının azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay ile Mesut Yılmaz’ın birlikte çekilmiş fotoğraflarını ise Denizli milletvekili Kemal Aykurt’a sattıkları ifade ediliyor.

Bu satış ile ilgili Tunca ve Baha isimli kişiler arasında şöyle bir konuşma geçiyor: “Tunca: Son günlerde basında JİTEM ile ilgili haberlerden dolayı sıkıntıdayım. Biliyorsun ben de oraya bağlı çalışıyorum. Hanefi Avcı’nın ifadesi ile JİTEM zor durumda kaldı. Yapılanlar ortaya çıkarsa Cem Ersever’in öldürülmesi olayı da açığa çıkacak.”

Ayrıca Mehmet Eymür’ün bu deşifrasyonları yapmasının Türkiye’nin ulusal çıkarlarına vereceği zararın küçümsenemeyeceği kaydediliyor. ‘Çözüm’ başlığı altında da; “…Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Ulusal istihbarat mekanizmasını yeniden ve sıfırdan kurmasının kaçınılmaz bir zorunluluk olduğu, ancak bu girişimin son derece gizli tutulması ve siyasi, bürokrat, teknokrat ve hükümet kadrolarından habersiz yapılması, mevcut MİT kadrolarının yeni yapılanma içerisinde bulunmaması gerektiği, Türkiye’nin mevcut istihbarat örgütünü tümüyle ortadan kaldırıp, yeni üniteleri devreye sokmakla ülke içindeki ayrılıkçı/etnik/ fundamentalist/ yıkıcı faaliyetlerin kaynağını da kurutacağı…” ifadeleri kullanılıyor. RWM

Search

+