İsmail Saymaz’ın Konuşması Yasak, Tehdit Edilmesi Serbest

İsmail Saymaz’ın Konuşması Yasak, Tehdit Edilmesi Serbest

Muhsin Yazıcıoğlu; Eski BBP lideri Yazıcıoğlu ve TİT’li Semih Tufan Gülaltay’ı eleştiren İsmail Saymaz, “iftira, hakaret, yargıyı etkileme” suçlamalarıyla karşılaştı. Saymaz’ın tehdit edilmesiyle ilgiliyse bir gelişme yok.

Radikal Gazetesi yazarı İsmail Saymaz hakkında, iki televizyon programında, eski Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve Ergenekon davası sanığı Semih Tufan Gülaltay ile ilgili sözleri nedeniyle soruşturma açıldı.

Savcılık, Sky360 televizyonunda yayınlayan iki programda Yazıcıoğlu ve Gülaltay’a hakaret ettiği ve iftirada bulunduğu iddiasıyla gazeteci hakkında soruşturma yürütüyor.

İstanbul Savcılığı’na 22 Kasım’da ifade vermeye giden Saymaz, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Akın Birdal’a yönelik silahlı saldırıdan hüküm giyen Türk İntikam Tugayı (TİT) örgütünden Gülaltay’a karşı “iftirada bulunmak” ve “yargı görevi yapanı etkilemek” şüphesiyle soruşturma geçiriyor.

“İsmail Saymaz Kahraman oldular” dedi, soruşturmalık oldu

Gazeteci, 25 Mart 2009’da Kahramanmaraş mitinginden Yozgat’a giderken helikopterin düşmesi sonucu ölen Yazıcıoğlu ile ilgili kısımdan da, “iftira” ve “hakaret” suçlamasıyla karşı karşıya bulunuyor. Soruşturma sonunda, uzun süre davalardan kurtulamayan Saymaz’a yeniden yargı yolu açılıp açılmayacağı belli olacak.

19 Ocak 2007’de işlenen Hrant Dink cinayetini hatırlatan Saymaz, azmettirici olarak mahkum edilen Yasin Hayal’in babasının Mc Donalds bombalaması sonrası emniyete çağrıldığını anımsatarak, Hayal’in babasının Emniyetteki o an için, “Bir polis bana Muhsin Yazıcıoğlu’nun fotoğrafını gösterdi. Onu övdü” dediğini aktarmıştı.

Ardından gazeteci, “Sadece Yasin Hayal’ler değil Muhsin Yazicıoğlu ve onun felsefesindekiler cinayete karıştıkları halde kahraman ilan edildiler, milletvekili olma yolları açıldı” demişti.

Tehdit edilmesiyle ilgili haber yok

Bu sözler üzerine gazeteci, twitter üzerinden çok sayıda tepki ve tehdit aldı. Saymaz’ın hedef gösterilmesine karşı çok sayıda sosyal medya kullanıcı da #ismailsaymazyalnızdeğildir hashtag’i altında haberciye destek oldu. Gazetecinin tehdit edilmesiyle ilgiliyse bir haber yok.

Bir süre önce gazeteci, “Postmodern Cihad” kitabı, “Sultanbeyli Adliyesi” ve  dönemin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili İlhan Cihaner‘in tutuklanmasıyla ilgili haberler nedeniyle toplam 107 yıl hapis istemiyle yargılanıyordu.

Ankara 11. Sulh Hukuk Mahkemesi, kitapla ilgili tazminat talebini reddederken gazeteciye açılan diğer basın davaları, 3. Yargı Paketi uyarınca askıya alınmıştı.  RWM

Search

+